Jdi na obsah Jdi na menu

Pátrání na Sázavě

12. 8. 2010

Pátrání po utonulém muži

na řece Sázavě ve Hvězdonicích


Obrazek


Členové pohotovostní jednotky ZBK Vysočina (Rescue Dogs Vysočina) byli v neděli 25. 7. 2010 ráno požádáni o pomoc při pátrání po pohřešovaném muži ve Hvězdonicích. Byli jsme osloveni SDH Hvězdonice, abychom v rámci občanské pomoci prohledali vytýčený úsek řeky Sázavy v okolí dálničního mostu, jelikož jedna z možných verzí byla ta, že muž, pohřešovaný od páteční noci, mohl utonout. Nepříznivě působil relativně prudký tok řeky, jejíž hladina se vzedmula následkem pátečních vydatných dešťů.

.

Obrazek

.

Během 90 minut bylo 7 psovodů se psy, dvěma lodníky a dvěma motorovými raftovými čluny v určeném prostoru. Po pečlivém vyhodnocení podmínek se vydali s oběma čluny zároveň propátrávat vodní hladinu. Jeden člun mířil od dálničního mostu proti proudu a druhý po proudu řeky.

Během dopoledne bylo vytýčeno pásmo, ve kterém jsme v návaznosti na reakce psů během odpoledních hodin zpřesnili místo, které hasiči pečlivěji propátrávali s bidly a háky.

.

Obrazek

.

Vzhledem ke členitosti říčního dna, které je zaneseno kořeny a větvemi, však tento postup nebyl dostatečně efektivní. Proto dobrovolní hasiči kontaktovali policejní potapěče. Tělo pohřešovaného muže bylo ve vytýčeném úseku následujícího dne vyzvednuto.